NaStyku.pl

73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

16.04 przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II AWP w Zgorzelcu odbędą się oficjalne obchody 73. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Upamiętnienie tego historycznego wydarzenia to szczególny sposób na oddanie hołdu bohaterom krwawych walk.
73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej
73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

Uroczystości związane z rocznicą Forsowania Nysy Łużyckiej odbędą się tradycyjnie o godzinie 12.00 przy Pomniku Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu. Program uroczystej zbiórki wypełnią wystąpienia okolicznościowe, modlitwa za obrońców ojczyzny, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wiązanek pod pomnikiem oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Uroczystości zakończą się poczęstunkiem rozgrzewającej, żołnierskiej grochówki.

Forsowanie 16 kwietnia 1945 roku było pierwszym etapem Operacji Łużyckiej, podczas której doszło do bitwy pod Budziszynem (22-28 kwietnia). Była to jedna z najbardziej krwawych bitew w historii wojska polskiego. Uczestniczyła w niej znajdująca się w składzie 1. Frontu Ukraińskiego II Armia Wojska Polskiego pod dowództwem generała Karola Świerczewskiego, walcząca przeciw wojskom niemieckim Grupy Armii "Mitte". Zła ocena sytuacji oraz błędy w dowodzeniu II AWP spowodowały ciężkie straty. Szacuje się, że podczas Operacji Łużyckiej zginęło prawie 5 tys. żołnierzy, 3 tys. uznano za zaginionych, a 10 tys. zostało rannych.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Rozpiska warsztatów historycznych - Jakuby 2018!

Warsztaty historyczne - Jakuby 2018

Historia
wtorek, 14 sierpnia 2018, 19:47
Jakuby w Zgorzelcu to jarmark z różnościami, to występy ulicznych artystów, folkowe koncerty, to rekonstrukcje historyczne. Co rok podobnie, co rok to samo... No właśnie nie!

Zobacz również