NaStyku.pl

78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir

78 lat temu na Sybir wyruszyły pierwsze transporty Polaków, mieszkańców terenów okupowanych przez Sowietów. Zgorzeleckie Koło Związku Sybiraków co roku upamiętnia to wydarzenie uroczystą mszą w kościele p.w. św. Bonifacego.
78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir. | fot.: UM Zgorzelec
78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir. | fot.: UM Zgorzelec

Chwilę przed rozpoczęciem nabożeństwa burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, przedstawiciele zgorzeleckiego Związku Sybiraków oraz proboszcz parafii ks. dziekan Maciej Wesołowski, w asyście pocztów sztandarowych związku i Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod umieszczoną w przedsionku kościoła tablicą pamiątkową ufundowaną w 53. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na "nieludzką ziemię".

Uroczystą mszę, celebrowaną przez ks. dziekana Macieja Wesołowskiego i ks. kanonika Jana Kułynę, zainaugurował Marsz Sybiraków. To hymn Związku Sybiraków, w którego wersach zapisane zostały tragiczne dzieje Polaków, ich walka o przetrwanie i droga do niepodległej Ojczyzny. W obchodach, jak co roku, uczestniczyli Sybiracy, członkowie zgorzeleckiego oddziału związku, ich rodziny, mieszkańcy Zgorzelca oraz samorządowcy, a wśród nich: radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Kazimierz Janik, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, i burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych wystawionych przez Związek Sybiraków Koło w Zgorzelcu i Szkołę Podstawową im. Sybiraków w Jerzmankach.

tvzgorzelec.eu


10 lutego 1940 r. to data, która głęboko zapadła w pamięci mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. 78 lat temu, o świcie, rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów, oficjalnie nazywana "przesiedleniem". Objęła ponad 220 tys. ludzi - urzędników państwowych (m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów), działaczy samorządowych, leśników, a także właścicieli ziemskich i osadników wojskowych z rodzinami. Wywiezieni trafili do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. W tej tragedii uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Zgorzelca, skupiona w zgorzeleckim Kole Związku Sybiraków, kierowanym przez Prezesa Mieczysława Starykowa.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Co takiego sprawiało, że Dobromir był tak ważną figurą na geopolitycznej szachownicy?

Dziedzictwo Dobromira, czyli tajemnicze początki Górnych Łużyc

Historia
piątek, 09 marca 2018, 09:09
Tysiąc lat temu zakończyły się kilkunastoletnie boje cesarza Henryka II i księcia Bolesława Chrobrego. Ważną rolę w tych zmaganiach odegrał niewielki słowiański kraik u stóp Sudetów Zachodnich: późniejsze Górne Łużyce.
Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II? Muzeum Łużyckie zaprasza na wykład!

Tysiąclecie pokoju w Budziszynie. Wykład prof. dr hab. Stanisława Rosika

Historia
środa, 14 lutego 2018, 13:28
W tym roku przypadają dwie znaczące rocznice. Jedna to 1000-lecie podpisania pokoju w Budziszynie, a druga to 100-lecie odzyskania niepodległości. Muzeum Łużyckie zorganizowało cykl wykładów, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat tych wydarzeń.

Zobacz również

Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków w Zgorzelcu.
Historia
środa, 07 lutego 2018, 12:41

Sybiracy wspominają

W najbliższą niedzielę uroczystą mszą świętą i wiązankami kwiatów złożonymi...