NaStyku.pl

Dziedzictwo Dobromira, czyli tajemnicze początki Górnych Łużyc

Tysiąc lat temu zakończyły się kilkunastoletnie boje cesarza Henryka II i księcia Bolesława Chrobrego. Ważną rolę w tych zmaganiach odegrał niewielki słowiański kraik u stóp Sudetów Zachodnich: późniejsze Górne Łużyce.
Co takiego sprawiało, że Dobromir był tak ważną figurą na geopolitycznej szachownicy?
Co takiego sprawiało, że Dobromir był tak ważną figurą na geopolitycznej szachownicy?

Pomiędzy dwoma protagonistami tej "wojny gigantów", jak między młotem i kowadłem, znalazły się różne możne rodziny, powiązane z obiema stronami sporu. Najpotężniejszą z nich byli Ekkehardyni: z jednej strony niemieccy margrabiowie Miśni, z drugiej: bliscy powinowaci Bolesława Chrobrego. Charakter związków Ekkehardynów z Piastami udało się ustalić stosunkowo niedawno, dzięki błyskotliwej interpretacji informacji kroniki biskupa Thietmara z Merseburga przez niemieckiego badacza Herberta Ludata.

Wynika z niej, że obie dynastie około roku 1000 powiązane były nie bezpośrednio między sobą, lecz za pośrednictwem trzeciej – rodu tajemniczego Dobromira. Choć istnieje mnóstwo hipotez, gdzie też mogło się mieścić władztwo owego księcia, najbardziej prawdopodobne jest jednak, że znajdowało się ono właśnie na Górnych Łużycach.

Dlaczego jednak najmożniejsze rodziny Słowiańszczyzny Zachodniej chciały powiązać się przez małżeństwo z rodziną słowiańskiego przywódcy znad górnej Sprewy? Co takiego sprawiało, że Dobromir był tak ważną figurą na geopolitycznej szachownicy? Próbę odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na wykładzie, który poprowadzi dr Krzysztof Fokt.

Dr Krzysztof Fokt jest pracownikiem Katedry Historii Prawa Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Historyk i archeolog, badacz historii osadnictwa i ustroju krajów Europy Środkowo-Wschodniej w średniowieczu. Ponadto regionalista specjalizujący się w dziejach Górnych Łużyc.

Jest to kolejny bezpłatny wykład organizowany przez Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu w ramach cyklu spotkań ze specjalistami organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 1000-lecia podpisania pokoju w Budziszynie.

15 marca 2018 r., godz. 18.00, miejsce: Dom Jakuba Böhme

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir. | fot.: UM Zgorzelec

78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir

Historia
czwartek, 15 lutego 2018, 08:55
78 lat temu na Sybir wyruszyły pierwsze transporty Polaków, mieszkańców terenów okupowanych przez Sowietów. Zgorzeleckie Koło Związku Sybiraków co roku upamiętnia to wydarzenie uroczystą mszą w kościele p.w. św. Bonifacego.
Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II? Muzeum Łużyckie zaprasza na wykład!

Tysiąclecie pokoju w Budziszynie. Wykład prof. dr hab. Stanisława Rosika

Historia
środa, 14 lutego 2018, 13:28
W tym roku przypadają dwie znaczące rocznice. Jedna to 1000-lecie podpisania pokoju w Budziszynie, a druga to 100-lecie odzyskania niepodległości. Muzeum Łużyckie zorganizowało cykl wykładów, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat tych wydarzeń.

Zobacz również

Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków w Zgorzelcu.
Historia
środa, 07 lutego 2018, 12:41

Sybiracy wspominają

W najbliższą niedzielę uroczystą mszą świętą i wiązankami kwiatów złożonymi...