NaStyku.pl

Dziedzictwo Dobromira, czyli tajemnicze początki Górnych Łużyc

Tysiąc lat temu zakończyły się kilkunastoletnie boje cesarza Henryka II i księcia Bolesława Chrobrego. Ważną rolę w tych zmaganiach odegrał niewielki słowiański kraik u stóp Sudetów Zachodnich: późniejsze Górne Łużyce.
Co takiego sprawiało, że Dobromir był tak ważną figurą na geopolitycznej szachownicy?
Co takiego sprawiało, że Dobromir był tak ważną figurą na geopolitycznej szachownicy?

Pomiędzy dwoma protagonistami tej "wojny gigantów", jak między młotem i kowadłem, znalazły się różne możne rodziny, powiązane z obiema stronami sporu. Najpotężniejszą z nich byli Ekkehardyni: z jednej strony niemieccy margrabiowie Miśni, z drugiej: bliscy powinowaci Bolesława Chrobrego. Charakter związków Ekkehardynów z Piastami udało się ustalić stosunkowo niedawno, dzięki błyskotliwej interpretacji informacji kroniki biskupa Thietmara z Merseburga przez niemieckiego badacza Herberta Ludata.

Wynika z niej, że obie dynastie około roku 1000 powiązane były nie bezpośrednio między sobą, lecz za pośrednictwem trzeciej – rodu tajemniczego Dobromira. Choć istnieje mnóstwo hipotez, gdzie też mogło się mieścić władztwo owego księcia, najbardziej prawdopodobne jest jednak, że znajdowało się ono właśnie na Górnych Łużycach.

Dlaczego jednak najmożniejsze rodziny Słowiańszczyzny Zachodniej chciały powiązać się przez małżeństwo z rodziną słowiańskiego przywódcy znad górnej Sprewy? Co takiego sprawiało, że Dobromir był tak ważną figurą na geopolitycznej szachownicy? Próbę odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na wykładzie, który poprowadzi dr Krzysztof Fokt.

Dr Krzysztof Fokt jest pracownikiem Katedry Historii Prawa Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Historyk i archeolog, badacz historii osadnictwa i ustroju krajów Europy Środkowo-Wschodniej w średniowieczu. Ponadto regionalista specjalizujący się w dziejach Górnych Łużyc.

Jest to kolejny bezpłatny wykład organizowany przez Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu w ramach cyklu spotkań ze specjalistami organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 1000-lecia podpisania pokoju w Budziszynie.

15 marca 2018 r., godz. 18.00, miejsce: Dom Jakuba Böhme

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Facebook: Zawidów - Moim miastem

Znamy tożsamość niemieckiego żołnierza

Historia
środa, 07 listopada 2018, 12:36
Udało się ustalić tożsamość niemieckiego żołnierza, którego szczątki ekshumowano 5 listopada 2018 r. w Zawidowie. To Paul Köhler urodzony 23 grudnia 1905 r. W chwili śmierci miał 40 lat. Jego szczątki wróciły do rodzimych Niemiec.

Zobacz również