NaStyku.pl

Honor i wolność ważniejsze niż życie. 76. rocznica powstania Armii Krajowej

76 lat temu, 14 lutego 1942 r. naczelny wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
14 lutego o godz. 18.00 w kościele pw. św. Bonifacego odprawiona zostanie msza św. w intencji 76. rocznicy powstania AK.
14 lutego o godz. 18.00 w kościele pw. św. Bonifacego odprawiona zostanie msza św. w intencji 76. rocznicy powstania AK.

Do dziś Armia Krajowa uważana jest za najlepiej zorganizowaną strukturę wojskową działającą w okupowanej Europie. Była kontynuacją powstałej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Potem została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. W jej skład weszło około 200 organizacji. Jej głównym zadaniem było odzyskanie niepodległości poprzez organizowanie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres zbrojnego powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w momencie militarnego załamania się III Rzeszy.

Jej dowódcami byli generałowie: (do 30 czerwca 1943 r.) Stefan Rowecki ps. Grot, (do 2 października 1944 r.) Tadeusz Komorowski ps. Bór, (do 19 stycznia 1945 r.) Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek.

Komendant Główny Armii Krajowej podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. Organem dowodzenia AK była Komenda Główna, w której skład wchodziły oddziały, piony organizacyjne i samodzielne służby - oddziały: I Organizacyjny, II Informacyjno-Wywiadowczy, III Operacyjno-Szkoleniowy, IV Kwatermistrzostwa, V Łączności Operacyjnej, VI Biura Informacji i Propagandy oraz VII Finansów i Kontroli, a także Kierownictwo Dywersji.

Liczba zaprzysiężonych żołnierzy tej formacji wynosiła na początku 1942 r. około 100 tys., zaś w lecie 1944 r. już ok. 380 tys., w tym około 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów. Kadra AK rekrutowała się z oficerów i podoficerów armii przedwrześniowej oraz z absolwentów tajnych Zastępczych Kursów Szkoły Podchorążych Rezerwy i Zastępczych Kursów Podoficerów Piechoty, a także przerzucanych do kraju oficerów, tzw. cichociemnych. Od 1943 roku w jednostkach podporządkowanych Komendzie Głównej AK tworzono kompanie i bataliony, od 1944 roku - pułki, brygady, dywizje, zgrupowania pułkowe i dywizyjne.

Dzisiaj, 14 lutego, o godzinie 18.00 w kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu odbędą się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę powstania Armii Krajowej. Obchody organizuje Zarząd Zgorzeleckiego Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir. | fot.: UM Zgorzelec

78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir

Historia
czwartek, 15 lutego 2018, 08:55
78 lat temu na Sybir wyruszyły pierwsze transporty Polaków, mieszkańców terenów okupowanych przez Sowietów. Zgorzeleckie Koło Związku Sybiraków co roku upamiętnia to wydarzenie uroczystą mszą w kościele p.w. św. Bonifacego.
Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II? Muzeum Łużyckie zaprasza na wykład!

Tysiąclecie pokoju w Budziszynie. Wykład prof. dr hab. Stanisława Rosika

Historia
środa, 14 lutego 2018, 13:28
W tym roku przypadają dwie znaczące rocznice. Jedna to 1000-lecie podpisania pokoju w Budziszynie, a druga to 100-lecie odzyskania niepodległości. Muzeum Łużyckie zorganizowało cykl wykładów, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat tych wydarzeń.

Zobacz również

Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków w Zgorzelcu.
Historia
środa, 07 lutego 2018, 12:41

Sybiracy wspominają

W najbliższą niedzielę uroczystą mszą świętą i wiązankami kwiatów złożonymi...