NaStyku.pl

Pierwsze powojenne lata na ziemiach zachodnich. Wykład dr hab. Radosława Domke

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na wykład dr hab. Radosława Domke, który omówi jak wyglądały pierwsze lata po zakończeniu II Wojny Światowej na ziemiach zachodnich.
Dom Jakuba Boehme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu, czwartek 7 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny.
Dom Jakuba Boehme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu, czwartek 7 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny.

Wykład będzie dotyczył okresu 1945-1948, kiedy to zachodziły najbardziej dynamiczne procesy ludnościowe na terytoriach poniemieckich, przejętych przez Polskę po II Wojnie Światowej. Aby usprawnić politykę państwa powołano Ministerstwo Ziem Odzyskanych, które wraz z Ministerstwem Administracji Publicznej oraz Ministerstwem Informacji i Propagandy, zajmowało się całością spraw dotyczących aktywizacji życia publicznego na uzyskanych terytoriach. Miliony hektarów pół i setki opuszczonych miast należało zapełnić nowymi obywatelami, po czym zintegrować z pozostałą częścią kraju. Należało też spróbować oswoić te terytoria w świadomości narodowej, stąd pomysł by powszechnie zwać je Odzyskanymi.

Wykład poprowadzi dr hab. Radosław Domke - absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, autor artykułów i recenzji z zakresu historii najnowszej Polski oraz geopolityki. Do jego ważniejszych publikacji należą Między historią a geopolityką /red./ (Częstochowa 2009); Ziemie Zachodnie i Północne Polski w propagandzie lat 1945-1948, (Zielona Góra 2010), Galopująca epoka (Częstochowa 2011) i Druga i trzecia niepodległość /współred./ (Zielona Góra 2011). Jest sekretarzem redakcji "Studiów Zachodnich" oraz członkiem zarządu zielonogórskiego oddziału PTH.

Dom Jakuba Böhme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu, czwartek 7 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

20 października (sobota) Zakątek Turiusa w Bielawie Dolnej. Start godz. 13:00.

Piknik historyczny: Bitwa o Łużyce

Historia
wtorek, 16 października 2018, 09:00
Euregiokom, Park Przygody Kulturinsel wraz z Drużyną Wojów Serbołużyckich "Biełoboh" i międzynarodową federacją wojowników "Red Wing - Armia Bolesława" zapraszają na niezwykłe przedsięwzięcie, jakim będzie uczczenie 1000-lecia przyłączenia Łużyc do Polski.

Zobacz również