NaStyku.pl

Pierwsze powojenne lata na ziemiach zachodnich. Wykład dr hab. Radosława Domke

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na wykład dr hab. Radosława Domke, który omówi jak wyglądały pierwsze lata po zakończeniu II Wojny Światowej na ziemiach zachodnich.
Dom Jakuba Boehme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu, czwartek 7 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny.
Dom Jakuba Boehme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu, czwartek 7 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny.

Wykład będzie dotyczył okresu 1945-1948, kiedy to zachodziły najbardziej dynamiczne procesy ludnościowe na terytoriach poniemieckich, przejętych przez Polskę po II Wojnie Światowej. Aby usprawnić politykę państwa powołano Ministerstwo Ziem Odzyskanych, które wraz z Ministerstwem Administracji Publicznej oraz Ministerstwem Informacji i Propagandy, zajmowało się całością spraw dotyczących aktywizacji życia publicznego na uzyskanych terytoriach. Miliony hektarów pół i setki opuszczonych miast należało zapełnić nowymi obywatelami, po czym zintegrować z pozostałą częścią kraju. Należało też spróbować oswoić te terytoria w świadomości narodowej, stąd pomysł by powszechnie zwać je Odzyskanymi.

Wykład poprowadzi dr hab. Radosław Domke - absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, autor artykułów i recenzji z zakresu historii najnowszej Polski oraz geopolityki. Do jego ważniejszych publikacji należą Między historią a geopolityką /red./ (Częstochowa 2009); Ziemie Zachodnie i Północne Polski w propagandzie lat 1945-1948, (Zielona Góra 2010), Galopująca epoka (Częstochowa 2011) i Druga i trzecia niepodległość /współred./ (Zielona Góra 2011). Jest sekretarzem redakcji "Studiów Zachodnich" oraz członkiem zarządu zielonogórskiego oddziału PTH.

Dom Jakuba Böhme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu, czwartek 7 czerwca, godzina 18.00. Wstęp wolny.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

73. rocznica wyzwolenia Stalagu VIII A - zdjęcie nr 23

Ku pamięci i przestrodze. 73. rocznica wyzwolenia Stalagu VIII A

Historia
poniedziałek, 14 maja 2018, 10:41
W Miejscu Pamięci Narodowej Stalag VIIIA uczczono pamięć wydarzeń sprzed 73 lat, kiedy to żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli na obszar obecnego Zgorzelca wyzwalając ostatnich jeńców przebywających na terenie niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIIIA.
73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

Historia
wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:22
16.04 przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II AWP w Zgorzelcu odbędą się oficjalne obchody 73. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Upamiętnienie tego historycznego wydarzenia to szczególny sposób na oddanie hołdu bohaterom krwawych walk.

Zobacz również