NaStyku.pl

Przy ul. Czachowskiego w Zgorzelcu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ks. Franzowi Scholzowi

7 września 2018 r. odbyła się w Zgorzelcu uroczystość poświęcona pamięci ks. Franza Scholza, ostatniego niemieckiego proboszcza parafii pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu. Uroczystość rozpoczęła się w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Czachowskiego 7 w Zgorzelcu (fot.: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura)
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Czachowskiego 7 w Zgorzelcu (fot.: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura)

Po przywitaniu przez Kingę Hartmann znamienitych gości w osobach Ich Ekscelencji biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego z Legnicy i biskupa Wofganga Ipolta z Görlitz, przedstawicieli duchowieństwa z Polski i Niemiec, nadburmistrza Görlitz Siegfrida Deinege i zastępcę burmistrza Zgorzelca Radosława Baranowskiego oraz przybyłą na uroczystość rodzinę Franza Scholza głos zabrali prałat Peter Birkner i dr Kazimierz Wóycicki.

Prałat Birkner przybliżył zebranym gościom postać Franza Scholza, jego drogę życiową i piastowane funkcje zarówno w przedwojennym Wrocławiu jak i w czasie wojny i po jej zakończeniu. Dr Kazimierz Wóycicki mówił o roli, jaką odegrał Franz Scholz w procesie pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej, o kontaktach z Tadeuszem Mazowieckim i pierwszym polskim lekarzem w Zgorzelcu, Janem Glińskim. Podkreślił znaczenie jego głęboko humanistycznej i chrześcijańskiej postawy w obliczu dyktatury III Rzeszy, bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych w Zgorzelcu i w latach powojennych komunistycznej Polski. 

Po zakończeniu spotkania w Centrum zebrani goście udali się pod krzyż stojący przed kościołem św. Bonifacego, który Franz Scholz wraz z parafianami postawił potajemnie nocą we wrześniu 1943 r. w proteście przeciwko zbrodniom niemieckim w Polsce. Krzyż stoi w tym samym miejscu do dzisiaj, a widniejący na nim napis "Stat crux dum volvitur orbis" jest symbolem wartości chrześcijańskich aktualnych również obecnie.

Po odmówieniu przed krzyżem wspólnej modlitwy przez proboszcza parafii, księdza dziekana Macieja Wesołowskiego, zebrani przeszli procesją na ulicę Czachowskiego 7 (dawna Götze Str.), gdzie został dokonany uroczysty akt odsłonięcia tablicy. Wygłoszone przez biskupów, burmistrzów Görlitz i Zgorzelca, jak i prof. Rolfa Karbauma z Görlitz słowa były świadectwem dobrej woli, uznania dla aktu i podziękowania za pamięć o wybitnej postaci księdza Franza Scholza.

fot.: Facebook: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja Kultura - Stalag VIII A

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Zawidów: Kompletnie pijany kierowca doprowadził do kolizji

Życie
środa, 27 marca 2024, 08:59
Policjanci z Posterunku Policji w Zawidowie zatrzymali 47-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, który kierował pojazdem marki Mazda pomimo sądowego zakazu i mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Zobacz również