NaStyku.pl

Remont korony cmentarza wojskowego

Korona cmentarza wojennego im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu zostanie wyremontowana.
Cmentarz wojenny im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu
Cmentarz wojenny im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu

Korona cmentarza wojennego im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu zostanie wyremontowana. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał na ten cel dotację w wysokości 60 tys. zł. Pieniądze pochodzą  Funduszu Promocji Kultury i stanowią trzecią część całkowitego kosztu renowacji szacowanego na 184 tys. zł.

Cmentarz Bohaterów II Armii Wojska Polskiego należy do największych tego typu nekropolii w Polsce. Spoczywa tutaj 3420 żołnierzy poległych podczas forsowania Nysy Łużyckiej (kwiecień 1945 r.) oraz walk o Łużyce (maj 1945 r.).  Cmentarz powstał w październiku 1946 r. Wiosną 1947 r. dokonano uroczystego poświęcenia nekropolii. Jego wygląd kilka razy się zmieniał. Ostateczną formę zyskał w latach 1967-1968. Został przebudowany według projektu krakowskiego architekta Tadeusza Ptaszyckiego.

Nekropolia ma kształt prostokąta i otoczona jest wałem. Dwie aleje rozdzielają ją w układzie krzyżowym na cztery wielkie kwatery. Na mogiłach ustawiono jednakowej wielkości, betonowe Krzyże Grunwaldzkie i oznaczono je tabliczkami identyfikacyjnymi. W centralnej części stoi znicz gazowy, a na koronie otaczającego cmentarz wału ziemnego ustawiono sto piaskowych bloków, na których wyryto nazwy jednostek walczących podczas operacji berlińskiej i praskiej.

Na cmentarzu prowadzone są prace naprawcze i remontowe. Ich wykonanie spoczywa głównie na barkach zgorzeleckich samorządów, wspieranych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz środki pozyskiwane z dostępnych funduszy państwowych, czasami od sponsorów. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach wykonano renowację alej głównych, a we wschodniej części ustawiono kamienne tablice, na których wymieniono nazwiska spoczywających tutaj żołnierzy.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir. | fot.: UM Zgorzelec

78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir

Historia
czwartek, 15 lutego 2018, 08:55
78 lat temu na Sybir wyruszyły pierwsze transporty Polaków, mieszkańców terenów okupowanych przez Sowietów. Zgorzeleckie Koło Związku Sybiraków co roku upamiętnia to wydarzenie uroczystą mszą w kościele p.w. św. Bonifacego.
Kto i jak zwyciężył trzecią wojnę między Bolesławem Chrobrym a Henrykiem II? Muzeum Łużyckie zaprasza na wykład!

Tysiąclecie pokoju w Budziszynie. Wykład prof. dr hab. Stanisława Rosika

Historia
środa, 14 lutego 2018, 13:28
W tym roku przypadają dwie znaczące rocznice. Jedna to 1000-lecie podpisania pokoju w Budziszynie, a druga to 100-lecie odzyskania niepodległości. Muzeum Łużyckie zorganizowało cykl wykładów, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat tych wydarzeń.

Zobacz również

Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków w Zgorzelcu.
Historia
środa, 07 lutego 2018, 12:41

Sybiracy wspominają

W najbliższą niedzielę uroczystą mszą świętą i wiązankami kwiatów złożonymi...