NaStyku.pl

Remont korony cmentarza wojskowego

Korona cmentarza wojennego im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu zostanie wyremontowana.
Cmentarz wojenny im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu
Cmentarz wojenny im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu

Korona cmentarza wojennego im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu zostanie wyremontowana. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał na ten cel dotację w wysokości 60 tys. zł. Pieniądze pochodzą  Funduszu Promocji Kultury i stanowią trzecią część całkowitego kosztu renowacji szacowanego na 184 tys. zł.

Cmentarz Bohaterów II Armii Wojska Polskiego należy do największych tego typu nekropolii w Polsce. Spoczywa tutaj 3420 żołnierzy poległych podczas forsowania Nysy Łużyckiej (kwiecień 1945 r.) oraz walk o Łużyce (maj 1945 r.).  Cmentarz powstał w październiku 1946 r. Wiosną 1947 r. dokonano uroczystego poświęcenia nekropolii. Jego wygląd kilka razy się zmieniał. Ostateczną formę zyskał w latach 1967-1968. Został przebudowany według projektu krakowskiego architekta Tadeusza Ptaszyckiego.

Nekropolia ma kształt prostokąta i otoczona jest wałem. Dwie aleje rozdzielają ją w układzie krzyżowym na cztery wielkie kwatery. Na mogiłach ustawiono jednakowej wielkości, betonowe Krzyże Grunwaldzkie i oznaczono je tabliczkami identyfikacyjnymi. W centralnej części stoi znicz gazowy, a na koronie otaczającego cmentarz wału ziemnego ustawiono sto piaskowych bloków, na których wyryto nazwy jednostek walczących podczas operacji berlińskiej i praskiej.

Na cmentarzu prowadzone są prace naprawcze i remontowe. Ich wykonanie spoczywa głównie na barkach zgorzeleckich samorządów, wspieranych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz środki pozyskiwane z dostępnych funduszy państwowych, czasami od sponsorów. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach wykonano renowację alej głównych, a we wschodniej części ustawiono kamienne tablice, na których wymieniono nazwiska spoczywających tutaj żołnierzy.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

73. rocznica wyzwolenia Stalagu VIII A - zdjęcie nr 23

Ku pamięci i przestrodze. 73. rocznica wyzwolenia Stalagu VIII A

Historia
poniedziałek, 14 maja 2018, 10:41
W Miejscu Pamięci Narodowej Stalag VIIIA uczczono pamięć wydarzeń sprzed 73 lat, kiedy to żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli na obszar obecnego Zgorzelca wyzwalając ostatnich jeńców przebywających na terenie niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIIIA.
73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

Historia
wtorek, 10 kwietnia 2018, 11:22
16.04 przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II AWP w Zgorzelcu odbędą się oficjalne obchody 73. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Upamiętnienie tego historycznego wydarzenia to szczególny sposób na oddanie hołdu bohaterom krwawych walk.

Zobacz również