NaStyku.pl

79. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej - zapraszamy do udziału w obchodach

16 kwietnia 1945 żołnierze II Armii Wojska Polskiego przystąpili pod Toporowem do forsowania Nysy Łużyckiej. Był to I etap Operacji Łużyckiej – jednej z najkrwawszych i najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej.
fot. Organizator
fot. Organizator

Burmistrz Miasta Zgorzelec wraz z organizacjami, stowarzyszeniami oraz Związkami Kombatanckimi serdecznie zaprasza do udziału w uroczystościach 79. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. 

Uroczystości przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego z udziałem Kompanii Honorowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii oraz Orkiestry Górniczej KWB Turówrozpoczną się o godzinie 12:00 we wtorek, 16 kwietnia.

Program obchodów:

16 kwietnia (wtorek) | godz. 12:00

  • Wystąpienia okolicznościowe
  • Modlitwa w intencji wyzwolicieli Ojczyzny
  • Apel Pamięci
  • Salwa honorowa
  • Rota
  • Złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem
  • Zakończenie uroczystości

Forsowanie Nysy Łużyckiej rozpoczęło Operację Łużycką – jedną z najkrwawszych, najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej, którą niedoświadczeni żołnierze II Armii Wojska Polskiego stoczyli w najtrudniejszych warunkach, często w okrążeniu, ścierając się ze zdeterminowanym i bardzo doświadczonym przeciwnikiem. To była prawdziwa bitwa żołnierzy, w której walczył każdy i nikt się nie oszczędzał. Zdarzało się, że do bezpośredniego starcia szły sztaby, tabory i artyleria. Mimo złego dowodzenia i braków w sprzęcie, żołnierze II Armii Wojska Polskiego powstrzymali niemiecką ofensywę, okupując to życiem i zdrowiem tysięcy ludzi. W walkach na Łużycach poległo blisko 5 tysięcy żołnierzy, ok. 10,5 tysiąca zostało rannych, a niemal 3 tysiące uznano za zaginionych. Większość, bo aż 3 402 spośród poległych spoczywa w mogiłach zgorzeleckiego Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, który jest jedną z największych polskich nekropolii wojskowych.

Uczcijmy ten dzień chwilą osobistej zadumy!

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Zgorzelec: Uczciliśmy pamięć Sybiraków

Historia
wtorek, 19 września 2023, 11:37
W poniedziałek 18 września, spod Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach wyruszył XII Marsz Pamięci Sybiraków. By upamiętnić tragiczne wydarzenia napaści Związku Sowieckiego na Polskę – 17 września 1939 r

Zobacz również