NaStyku.pl

Zgorzelec: Uczciliśmy pamięć Sybiraków

W poniedziałek 18 września, spod Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach wyruszył XII Marsz Pamięci Sybiraków. By upamiętnić tragiczne wydarzenia napaści Związku Sowieckiego na Polskę – 17 września 1939 r
fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu
fot. Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Uczestnicy wtorkowego marszu udali się pod Pomnik Sybiraka na Cmentarzu Komunalnym w Zgorzelcu, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne.

Marsz Pamięci Sybiraków to coroczne wydarzenie w naszym powiecie, mające na celu upamiętnienie i uczczenie Polaków, którzy zostali deportowani na Syberię i do innych obszarów Związku Radzieckiego w okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Deportacje te były wynikiem represji sowieckich, a tysiące Polaków padło ich ofiarą. 

W obchodach uczestniczył Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Ireneusz Owsik, Członek Zarządu Powiatu Krystyna Radzięta, Poseł na Sejm RP Stanisław Żuk, Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz, Zastępca Wójta Gminy Zgorzelec Marek Wolanin, Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe, duchowieństwo oraz młodzież szkolna z gminnych szkół podstawowych.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra KWB Turów, która rozpoczęła uroczystość od zagrania hymnu Sybiraków. Podczas ceremonii odczytano wzruszający apel poległych. Ostatnim akcentem obchodów było złożenie wiązanek i zniczy pod Pomnikiem Sybiraków.

Wydarzenie to było wyrazem szacunku dla Sybiraków i ich rodzin oraz lekcją dla młodszych pokoleń do nauki i rozumienia historii Polski w okresie wojny oraz powojennych represji.

Zobacz galerię zdjęć: 

XII Marsz Pamięci Sybiraków

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również